Bivša hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović prolazi kroz težak period, budući da je njena majka, Miljenka Dubravka Grabar, preminula i to na Veliki petak.

Foto: Profimedia
Kolinda je prvo objavila tužnu vest, a sada je podelila i njihovu zajedničku fotografiju i otkrila nepoznate detalje o svojoj majci.
NJena objava je rastužila mnoge.
Pročitajte još
"Dragi prijatelji, konačno sam smogla snage da vam se nakratko obratim tokom ove izuzetno teške i bolne nedelje za mene i moju porodicu. Nisam imala snage ni da vam poželim srećan i blagosloven Uskrs, pa to činim sada, uz poseban blagoslov onima koji traže mir, baš onako kako je to tražila moja mama. Nisam se stigla osvrnuti ni na odlazak Svetog Oca pape Franje. Neka mu je pokoj duši. Kad je pre samo nekoliko nedelja nastala ova fotografija, nisam ni sanjala da će to biti naša poslednja zajednička fotografija. Moja se mama godinama borila s jednom od najokrutnijih bolesti od koje se nikad nitko nije izlečio – Alchajmerom. Ali, preminula je od posledica karcinoma bubrega, koji je otkriven u zadnjoj fazi, kad su joj se već i kosti lomile od metastaza. Bilo je neopisivo teško gledati je kako se muči u teškim bolovima. Gotovo simbolično, preminula je na Veliki petak, na Dan Muke Gospodnje’, napisala je.
Šta je rak bubrega?
Rak bubrega je maligna bolest koja zahvata organe koji u našem telu obavljaju veoma važne funkcije.
Najčešća oboljenja bubrega izazivaju infekcije, poremećaj protoka krvi kroz njih (ishemija), hipertenzija, trovanja, autoimune bolesti, genetska i metabolička oboljenja, ali se prema statistikama sve češće javlja i karcinom.
Faktori koji mogu povećati rizik od raka bubrega uključuju:
- godine života (viši rizik za obolevanje kako starimo)
- pušenje
- gojaznost
- visok krvni pritisak
- dugotrajno lečenje bubrežne insuficijencije (dijaliza)
- određeni nasledni sindromi (von Hipel-Lindauova bolest, Birt-Hogg-Dube sindrom, kompleks tuberozne skleroze, nasledni papilarni karcinom bubrega)
- porodična istorija raka bubrega.
- Karcinomi bubrega čine oko 3 % svih dijagnostikovanih maligniteta i najčeće se javljaju u zemljama zapadne Evrope i Severne Amerike. U 2020. godini zabeleženo je nešto više od 138.000 novih slučajeva u Evropi - kaže za Zdravlje.Kurir.rs dr Radovanović.
Simptomi raka bubrega
U ranim fazama, rak bubrega obično ne daje simptome. Iz tog razloga, rak bubrega se često ne dijagnostikuje sve dok ne počne da se širi.
Kako tumor raste, simptomi mogu da uključuju:
- Krv u mokraći (hematurija)
- Kvržica ili masa u predelu bubrega
- Bol u boku
- Umor i opšti osećaj slabosti
- Gubitak apetita
- Gubitak težine
- Niska telesna temperatura
- Bol u kostima
- Visok krvni pritisak (hipertenzija)
- Anemija
- Visok nivo kalcijuma (hiperkalcemija).