Rusija danas proslavlja Dan pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu i tom prilikom, između ostalih pojavio se predsednik Venecuele, Nikolas Maduro sa suprugom, prvom damom, Silijom Florens.

FOTO: Profimedia

 

Nakon što se srdačno rukovao sa Silijom, predsednik Rusije, Vladimir Putin je venecuelanski bračni par smestio u prvi red kako bi uživali gledajući Paradu pobede.

FOTO: Profimedia

 

Silija, obučena u crni elegantni kaput izvezden cvetnim motivima stajala je ponosno pored svog muža Nikolasa. Inače, građani Venecuele vole da kažu da je Silija njihova "Lejdi Magbet" zbog značajne političke moći i uticaja iza kulisa, što podseća na lik iz Šekspirove tragedije poznat po ambiciji i manipulaciji.

Silija Florens je iskusna političarka i pravnica. Bila je predsednica Nacionalne skupštine Venecuele od 2006. do 2011. godine, čime je postala prva žena na toj funkciji. Takođe je obavljala dužnost generalne tužiteljke i bila je ključna figura u političkom pokretu Huga Čaveza. Nakon što je njen suprug, Nikolas Maduro, postao predsednik, Flores je zadržala snažan politički uticaj, često se smatrajući osobom koja „vuče konce“ u pozadini vlasti.

Mladost Silije Florens

Nakon preseljenja u Karakas, studirala je krivično pravo i radila kao advokat. U politički haotičnim godinama krajem osamdesetih, kada je Venecuelu potresao krvavi ustanak poznat kao "Caracazo", Flores se politički probudila. 

Narednih godina postaje lojalna podrška Hugu Čavezu, vođi neuspelog vojnog puča iz 1992. godine. Bila je među prvima koji su mu ponudili pravnu pomoć, a njena posvećenost mu je obezbedila mesto u njegovom najužem krugu.

U to vreme upoznaje i Nikolasa Madura, sindikalnog lidera koji je takođe bio uz Čaveza. LJubav i političko partnerstvo između Silije i Madura ubrzo prerastaju u neraskidiv savez, kako lični tako i državni.

FOTO: Profimedia

 

Flores je 2000. godine izabrana u Nacionalnu skupštinu, a 2007. postaje njena predsednica. Tada počinje da demonstrira svoj autoritet, često isključujući mikrofone opozicionim poslanicima i otvoreno ih nazivajući "grešnicima". Nije bila političarka koja osvaja mase govorima, ali je njena moć rasla iza zatvorenih vrata – tamo gde se donose ključne odluke, piše Glossy.

Poznata po beskompromisnosti, Flores je brzo počela da postavlja članove svoje porodice na značajne funkcije. Četvoro njenih braće i sestara, bivši suprug, rođaci i sinovi dobili su pozicije u državnim institucijama. Kada su se sindikati pobunili zbog nepotizma, Flores ih je pozvala na razgovor i kratko poručila: – Ostavite to pitanje na miru.

U trenucima kada je Madurova moć počela da slabi zbog unutrašnjih borbi i nezadovoljstva u narodu, Flores je, prema svedočenjima, eliminisala svakog ko bi mogao da ugrozi njenog muža. Tako je smenjen ministar unutrašnjih poslova koji je bio previše popularan, a kasnije i uhapšen pod optužbom za zaveru. 

– Silija vas ili voli – ili vas slomi – izjavio je bivši saradnik iz predsedničkog kabineta.

FOTO: Profimedia

 

Kontroverze i optužbe

Silija Flores je bila predmet brojnih kontroverzi, uključujući optužbe za korupciju i nepotizam. Posebno je poznata po navodnom zapošljavanju rođaka na visoke državne funkcije, što je dovelo do nadimka „Cvećari“ (šp. La Floristería) za mrežu njenih saradnika. Dodatno, dvojica njenih nećaka osuđena su u SAD zbog pokušaja krijumčarenja kokaina, što je dodatno narušilo njen ugled.

Lični život

NJen prvi brak bio je sa Valterom Ramonom Gavidijom. Sada je udata za predsednika Nikolasa Madura. NJih dvoje su bili u romantičnoj vezi od 1990-ih, kada je Flores bila advokat Uga Čaveza nakon pokušaja državnog udara u Venecueli 1992. godine, a venčali su se u julu 2013. godine, nekoliko meseci nakon što je Maduro postao predsednik.

NJen suprug Maduro ima jednog sina, Nikolasa Madura Geru, koga je imenovao na visoke vladine funkcije: šefa Specijalnog inspektora predsedništva, šefa Nacionalne filmske škole i mesto u Ustavotvornoj narodnoj skupštini iz 2017. godine, dok Flores ima usvojenog sina, Efraina Antonija Kampa Floresa, koji je njen sestrić, sin njene preminule sestre.

Bez formalne funkcije, bez titule, ali sa neosporivom moći, Silija Flores je danas oličenje "vladarke iz senke". NJen uticaj prevazilazi granice Venecuele – ona vodi bitke sa diplomatama, odlučuje o sudbinama političkih neprijatelja, štiti lojalne i surovo uklanja pretnje.

Stil