Tramp je rekao da je imao "veoma lep razgovor" sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, što je rezultiralo sporazumom o odlaganju.

"Rekla je da želi ozbiljne pregovore", rekao je Tramp novinarima u Moristaunu u NJu DŽerziju.

"Datum koji je predložila je 9. jul. Pitala je da li možemo da ga pomerimo od 1. juna do 9. jula. Složio sam se."

Dodao je da mu je Fon der Lajen rekla da će se brzo sastati kako bi pokušali da postignu konačan sporazum.

U petak, Tramp je tvrdio da ne traži dogovor sa EU i da će tarifa od 50% stupiti na snagu 1. juna. Ove tarife bi usledile nakon uvođenja recipročne tarife od 20% na uvoz iz EU u aprilu - koja je takođe odložena, kao i druge najavljene mere.

Nekoliko minuta nakon davanja izjave novinarima, Tramp je objavio na svojoj mreži Truth Social da će "pregovori uskoro početi".

Fon der Lajen je takođe objavila na platformi "X" (ranije Tvitter) da je imala "dobar razgovor" sa Trampom.

"EU i SAD dele najvažnije i najbliže trgovinske odnose na svetu", napisala je ona. "Evropa je spremna da brzo i odlučno započne pregovore. Trebaće nam neko vreme da postignemo dobar sporazum, do 9. jula. "

Foto: Profimedia

 

Nakon vesti o odlaganju tarifa, azijska tržišta zabeležila su blagi porast u ponedeljak. Japanski Nikkei 225 porastao je za 0,8% u ranom trgovanju, južnokorejski KOSPI porastao je za 0,9%, a kineski Shanghai Composite za 0,3%. Indeksi u Tajvanu i Australiji bili su gotovo nepromenjeni, dok je hongkonški Hang Seng pao za 0,3%.

Tramp je dugo izražavao nezadovoljstvo takozvanim "nemonetarnim trgovinskim barijerama", kao i trgovinskim deficitima koje Sjedinjene Države imaju sa drugim zemljama ili blokovima. Prema američkom Ministarstvu trgovine, SAD su prošle godine imale deficit od 236 milijardi dolara sa EU.

"Ne želimo da pravimo patike i majice, već vojnu opremu"

U nedelju, Tramp je takođe komentarisao nedavne primedbe ministra finansija Skota Besenta o tekstilnoj industriji, rekavši da se "donekle slaže" da nema potrebe da se proizvodnja tekstila vrati u Sjedinjene Države.

"Ne želimo da pravimo patike i majice ... želimo da napravimo vojnu opremu", rekao je Tramp. "Želimo da proizvedemo velike stvari. Želimo da se bavimo veštačkom inteligencijom i računarima. "

Foto: Profimedia

 

Tramp: Senat bi mogao značajno da promeni zakone o porezu i unutrašnjoj politici

Štaviše, Tramp je u nedelju priznao da bi Senat mogao da napravi "prilično značajne" promene u svom glavnom poreskom i unutrašnjoj politici zakona, koji je prošle nedelje usvojen u Predstavničkom domu.

Tramp je signalizirao otvorenost za neke od tih promena, mada bi mogle da izazovu probleme u ponovnom glasanju u Predstavničkom domu ako se dovoljno republikanskih poslanika tome usprotivi. Podsetimo vas da je zakon usvojen sa veoma tankom većinom.

Uzgred, to je takozvani Zakon o jednom velikom lepom zakonu i predstavlja sveobuhvatan paket poreskih reformi i unutrašnje politike koju je predložio predsednik Donald Tramp. Između ostalog, reguliše smanjenje sredstava za socijalne programe, povećanje sredstava za odbranu i bezbednost granica, ali i ukidanje poreza na napojnice i prekovremeni rad.

"Želim da Senat i senatori naprave promene koje žele, tako da ćemo se vratiti u Predstavnički dom i videti da li možemo da ih usvojimo", rekao je Tramp novinarima u NJu DŽersiju na povratku u Vašington.

Foto: Profimedia

 

"U nekim slučajevima, te promene mogu biti nešto sa čime se slažem, iskreno. Znate, to se dešava", dodao je on.

Ranije u nedelju, predsednik Predstavničkog doma Majk DŽonson pozvao je republikance u Senatu da naprave samo manje promene, upozoravajući na krhku ravnotežu u njegovoj stranci.

"Moraćemo ponovo da glasamo da ratifikujemo te amandmane", rekao je DŽonson na CNN-ovom stanju nacije. "Ja sam veoma pažljivo gradio tu ravnotežu. Najbolje je da ga ne dirate previše. "

Tramp je izrazio optimizam u vezi sa eventualnim uspehom zakona.

"Mislim da će Senat moći da ga progura. Nadam se da hoće", rekao je on. "Biće promena. Neki će biti manji, a neki, znate, prilično značajni. "

BONUS VIDEO