Jedan od najpopularnijih načina za proveru da li je jaje sveže ili pokvareno jeste test plutanja, a koristi se i za određivanje starosti jajeta.
Ova jednostavna metoda često se primjenjuje kako bi se izbegla konzumacija pokvarenih jaja, koja mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.
Test plutanja
Test plutanja je vrlo jednostavan. Sve što trebate da učinite je da stavite jaje u posudu s vodom. Ako jaje potone na dno i ostane tamo, sigurno je sveže. Međutim, ako jaje počne da se uspinje prema površini vode ili čak pluta, to je znak da je staro.
Ovo se događa zbog procesa starenja jajeta, pri kojem se vazduh unutar ljuske postupno povećava jer voda iz jajeta isparava i zamenjuje je vazduh. Kako vazdušni džep raste, jaje postaje lakše i može početi da pluta.
Foto: Shutterstock
Iako ovaj test može otkriti starost jajeta, važno je napomenuti da ne pruža garanciju da je jaje u potpunosti sigurno za konzumaciju. Jaje koje potone može biti pokvareno, dok jaje koje pluta ne znači nužno da je loše. I dalje je potrebno sprovesti dodatnu proveru kako biste bili sigurni u njegovu sigurnost.
Pročitajte još
Što se može dogoditi ako pojedemo pokvareno jaje?
Konzumacija pokvarenog jajeta može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, jer pokvarena jaja mogu biti izvor bakterija poput Salmonele. Simptomi trovanja hranom mogu uključivati bolove u stomaku, dijareju, povraćanje i groznicu, a u težim slučajevima može doći i do dehidracije i hospitalizacije.
Bakterije u pokvarenim jajima mogu se razviti brzo, pa je uvek važno paziti na datum isteka roka trajanja i koristiti metode poput testiranja plutanja kako biste bili sigurnu u svežinu jaja.
Za krajnju sigurnost, osim testa plutanja, važno je obratiti pažnju i na izgled i miris jajeta. Ako jaje ima neobičan miris ili promenjenu boju, nikada ga ne treba konzumirati. Na kraju, dok test plutanja može biti koristan alat za prepoznavanje starosti jajeta, uvek se oslonite na zdrav razum i dodatne provere kako biste izbegli rizik od trovanja hranom.